אסטרולוגיה הודית

אסטרולוגיה הודית

כמערביים, שנים רבות היינו חשופים לאסטרולוגיה מערבית אך לא לאסטרולוגיה הודית. בשנים האחרונות החלה להכנס אט אט למערב האסטרולוגיה ההודית, אשר על אף שיש מן הדמיון לאסטרולוגיה המערבית, מדובר על תורה התופסת באופן שונה את גורל האדם, ייעודו, מהלך חייו והקשר של הכוכבים להצלחותיו.
ההודים, כידוע, הינם פטליסטים; הם מקבלים יותר את המציאות ופחות רוטנים על המצב האישי, המשפחתי והסביבתי שלהם. חלק מההתנהלות הזו, נובעת מהאמונה שלהם ב”גלגול נשמות”. אמונתם היא שלעיתים ה”גלגול הקשה” אותו הם עוברים, הינו תהליך שהנשמה שלהם חייבת לעבור עד הגעתה לנירוונה, לקץ הגילגולים, לשקט המוחלט.
ועדיין על אף הפטליזם והקבלה השקטה את המציאות, ההודים ידועים באמונותיהם באלילים קדומים, בעלי חיים ואנשים בעלי יכולות. בין יתר התורות והאמונות, ההודים מאמינים ומשתמשים בתורת האסטרולוגיה ההודית.
יש להבין שלמעשה אסטרולוגיה שבועית שונה מהורוסקופ הודית.

האסטרולוגיה ההודית, כשמה כן היא, היא אסטרולוגיה שמקורה בהודו. בסנסקריט (שפה עתיקה) היא נקראת Jyotish, שפירושה הגוף השמיימי המואר. האסטרולוגיה ההודית נובעת ממיקום השמש, הירח והכוכבים אשר ניתן לראות בעין בלתי מזוינת (ללא טלסקופים או ציוד משוכלל אחר). אמנם גם באסטרולוגיה ההודית יש זודיאק, גלגל המזלות, אך מדובר על גלגל מזלות שונה.
כמו כן, האסטרולוגיה ההודית מתייחסת לירח והיא משלבת – כמה מיוחד – תירגולים של יוגה, מדיטציות ומזמורים בתהליכי האיבחון והטיפול.

האסטרולוגיה ההודית היא כלי מייעץ ומנווט

ההודים תופסים את האסטרולוגיה ההודית ככלי מייעץ ומנווט, ואפילו נותנים לבניהם ובנותיהם שמות, לפי הכוכבים המשפיעים ביום הולדתם. וכמובן, איך לא, כמו באסטרולוגיה המערבית גם באסטרולוגיה ההודית מתייעצים לגבי נושאים הרי גורל- אהבה, מקצוע, ייעוד ועוד.
העובדה המעניינת באסטרולוגיה ההודית היא, שהאסטרולוגיה ההודית מבוססת על המיתולוגיה ההודית במידה רבה (כל כוכב קשור לאל מהמיתולוגיה ההודית – למשל האל המיתולוגי, שמש, הוא האל המשפיע על המזלות- טלה, מאזניים ואריה), כאשר בשונה מן האסטרולוגיה המערבית, האסטרולוגיה ההודית לא מייחסת חשיבות לשמש ככוכב משפיע על גורל האדם ומנווט את חייו. אומרים שיש לזה איזה שהוא קשר עם יודאיקה מבחינת הבנת העתיק.
דווקא כאנשים מערביים, מעניין לקבל מפה אסטרולוגית הודית. הקסם ההודי (במיתולוגיה, בשמות, בצבעים ובתפיסות החיים) מובע בהחלט בתהליך המתקיים מול מומחה לאסטרולוגיה הודית.

על הבודהיזם בעולם העתיקה

הבודהיזם היא תפיסת עולם הודית עתיקה שהפכה להיות משולבת בעולם המודרני. כיום כאשר אנשי עסקים, שחקנים ורבים אחרים מגדירים את עצמם כבודהיסטים מעניין לנסות, להכיר ולהבין את הבסיס של תפיסת עולם זו. אחת הדרכים להתחיל להבין את הבודהיזם היא דרך סיפור חיי הבודהא. הבודהא נחשב לאחד מהעקרונות המרכזיים של הבודהיזם וסיפור חייו משקף רבים מהרעיונות של תפיסת עולם זו. אפשר לבחון את סיפור חייו המתחיל בארמון מלא תענוגות ונגמר בהתעוררות וב”הארה” שהביאה לעולם את אחת התורות המשפיעות בעולם.
המיתולוגיה ההודית כוללת אינספור סיפורים ואלים שונים המגיעים מתקופות שונות ומאזורים שונים של הודו. למרות זאת ניתן להצביע על מספר צירים מרכזיים שדרכם ניתן להכיר את העושר של מיתולוגיה זו. ניתן להשתמש בצירים של פולחן, יצירה והיחסים בין האל לאלה כדי להכיר את הדמויות המרכזיות במיתולוגיה העשירה של הודו.