אסטרולוגיה סינית

אסטרולוגיה סינית

כאשר שומעים את המילה אסטרולוגיה, תמיד חושבים על הורוסקופ, כוכבים וחיזוי העתיד. במרבית העיתונים בעמוד האחרון מסתתר ההורוסקופ השבועי או היומי, וגם אילו שאינם מאמינים באסטרולוגיה תמיד פוזלים אליו וקוראים אותו. יש משהו מאוד מושך בכול הקשור לכוכבים, למפת השמיים שבעזרתם ניתן לגלות עוד ועוד על תכונות האופי, העתיד, הזוגיות וכדומה. זוהי האסטרולוגיה המערבית שאותה כולם מכירים, אולם קיימת גם האסטרולוגיה הסינית שחלק לא קטן מהאנשים אינם יודעים במה בכלל מדובר. במה היא שונה מהאסטרולוגיה המערבית? מה מיוחד בה? האם היא מתיימרת לחזות את העתיד?
בשונה מהאסטרולוגיה המערבית המתבססת על מפת השמיים ומיקום הכוכבים, האסטרולוגיה הסינית מבוססת על חמישה אלמנטים והם: אש, אדמה, מתכת, מים ועץ. גלגל המזלות הסיני הוא בן אלפי שנים ומבוסס על 12 מחזורי הירח, המזל נקבע על פי השנה בה נולד האדם. כול מזל מיוצג ע”י אחת מ-12 חיות ומשויכים אליו תכונות אופי כאלה ואחרות. כמו כן כול חיה מייצגת 12 חודשים.
האגדה מספרת כי בודהה הוא זה שבחר את 12 החיות, לפני מותו הזמין את כול החיות לבקרו, ורק 12 הגיעו: עכברוש, שור, נמר, ארנבת, דרקון, נחש, סוס, כבשה, קוף, תרנגול, כלב וחזיר.
באמצעות 12 חיות אלה ו5 האלמנטים מהטבע ניתן להבחין בכול תחום בחיים כדוגמת התחום הזוגי, לימודי, חברתי, אישי וכדומה, ובתקופות שונות אותם עובר האדם.
המפה נקראת “ארבעת עמודי הגורל” היות והיא מתבססת על 4 אלמנטים שהם שנה, חודש, יום ושעת לידה. כול אדם מאופיין באחד מ-5 האלמנטים, והוא “הדי מאסטר” שלו- “שליט היום” היסוד הדומיננטי המשפיע על אותו אדם, זה שעל פיו ניתן לדעת את תכונותיו. בנוסף כול יסוד מחולק ליין וליאנג- אדם ש”הדי מאסטר” שלו הוא יין יהיה יותר גמיש , ותרן ואוהב בריות מאדם שהוא יאנג.

ועכשיו נחזור ל-12 החיות שעל פיהם מיוצגים המזלות. באופן כללי דרקון, קוף ועכברוש הן החיות הנחשבות ביותר- אנשים חזקים. ארנבת, סוס ותרנגול הינן חיות פחות ברות מזל, פחות דינאמיות. נחש, כלב ושור הינן חיות פרקטיות. ארנבת, חזיר וכבש הינן חיות דיפלומטיים. ועכשיו למה שבאמת מעניין כול אחד, מה מסמלת כול חיה לגבי אופיינו ותכונותינו.

עכברוש: טיפוס חברותי, מהיר תפיסה, פופולארי, בעל מוטיבציה, דייקן, איש עסקים טוב. תכונות שליליות הינן אהבה לרכלנות וביקורת, חמדנות ואהבה עצמית מוגזמת.

שור: אנשים מעשיים, יציבים, חסרי גמישות, אמינים וחומרניים הזקוקים לכסף ורכוש בכדי להרגיש בטחון, הפרקטיות שלו ממעיטה את הרומנטיות שבו. מעבר לבישול, אוכל טוב ותענוגות קטנים הוא אינו יודע להיטיב עם בת זוגו, הוא מעדיף לעשות את הדברים בדרכו ובעצמו. הם אינם יודעים להודות בכישלון כיוון שהוא ידרוש שינוי וזה לא בא בחשבון.

נמר: טיפוס עצמאי, כריזמטי ורומנטי. נוטה למצבי רוח, אימפולסיבי, הרפתקן, קשה לסמוך עליו. הגבר הוא פזיז, נועז ומאוד רכושני וקנאי לבת זוגו, והאישה שחצנית והססנית. כאשר מדברים על סגולות להחזרת אהבה יש למזל זה תכונות טובות.

ארנבת: טיפוס צנוע וחברותי, אדיב, ניחן בזיכרון טוב, מוכשר. אדם מורכב, פדנט ונתון להתקפי היפוכונדרייה, פיקח וערמומי. ההחלטות אותן מקבל מתבצעות לאחר שיקול דעת קפדני. אוהבי שופינג וטיפוח עצמי, מקפידים על סדר ואוהבי בית ושקט. הם חסכנים וקפדנים.

דרקון: הדרקון הינו החיה המיתולוגית היחידה בגלגל המזלות הסיני. טיפוס אינדיבידואליסט, אינטליגנט, מלא חיים, אנרגטי ומתלהב, בעל בטחון עצמי רב. חרוץ ומלא אנרגיה, קפדן מאוד בכול הנוגע לסדר וזמנים. אימפולסיבי וחסר סבלנות, לעיתים עשוי להיות תוקפן וגס רוח.

נחש: הסינים רואים את הנחשים כסמל החוכמה והתבונה. ניחן בזיכרון מצוין ואהבה לאומנות ותרבות, בעל כושר ארגון, חשדן על גבול הפרנואיד, לא סולח בקלות ולכן נקמן, בד”כ נחבא אל הכלים.

סוס: טיפוס ידידותי, חרוץ, תמיד נמצא במרכז ומקבל את מלוא תשומת הלב. אנרגטי ומוחצן, תמיד נראה טוב בעל הופעה חיצונית מושקעת, חי את הרגע מבלי להתעסק בענייני העתיד. בעל דעות קדומות וחסר סובלנות, בעל קושי בריכוז וסדר. בדרך כלל ישיר ותוקפני מדי, נדחף לדברי האחר, משתעמם בקלות וסובל רבות מחרדות ובעיות בזוגיות, אולם אף פעם הוא לא ירים ידיים.

כבשה: טיפוס יצירתי וכנה, יוצר חברה בקלות , מתמיד ונחוש, בעל דעה וכושר המצאה, בעל הליכות ונימוסים. היציבות הרגשית חשובה לו מאוד, רגיש לסביבתו ועלול להיות פסימי, מרוכז בעצמו ועצלן. מתקשה לעמוד בפני ביקורת ונכנס מכך למצבי לחץ וחרדה.

קוף: טיפוס זריז, מלא אנרגיה וחברתי, בעל קסם אישי ומלא חוש הומור, אינטליגנט ועקשן. בעל זיכרון מצוין, סקרן וחקרן, מרוכז מדי בעצמו, אינטנסיבי. לעיתים פוגע בזולת עקב חוסר הקשבה ותחושת עליונות, אוהב כסף מהיר.

תרנגול: טיפוס אמיץ, פרפקציוניסט ומקיים הבטחות, תחרותי, אגרסיבי ורברבן. ישיר ונוקשה, רעשן ותוקפני כאשר הוא בתחושת איום. חם ורומנטי, לוקה ברגשנות, אולם אינו ממהר לחשוף מעצמו. שתלטן ואינו יודע לקבל כול ביקורת מהאחר.

כלב: טיפוס הגון, ישר, שנון ונאמן. פעיל מאוד, מדויק ופורח כאשר ניתנת בידיו אחריות. זקוק לחיבה רבה, אוהב להיות במרכז ולקבל את מלוא תשומת הלב. נוטה להתפרצויות שלאחריהן מרגיש אשמה בשל כך, קנאי ונתון למצבי רוח.

חזיר: טיפוס קשוב, אדיב, חרוץ, רגוע וכן. דיסקרטי מאוד ולא מערב אחרים בכול הקשור להחלטותיו. קשה מאוד לגרור אותו לויכוח, אוהב סדר וניקיון ואוהב במלוא מובנה של המילה, מתאהב מהר מדי מבלי לחשוב קודם לכן, חושני מאוד. לאחר שפורטו כול המאפיינים הבולטים של החיות, כול שנשאר לעשות הוא לדעת איזו חיה היא השליטה בשנת הלידה שלכם, וכך תוכלו להיווכח בעצמכם עד כמה הדברים הללו הם נכונים וקולעים בול למטרה.