הקבלה

הקבלה

הקבלה היא למעשה תורת היסוד והמיסטיקה היהודית והיא מהווה המשך של המיסטיקה היהודית הקדומה. הקבלה נכנסה לתודעה בשלהי המאה ה-13 בדרום צרפת, לקבלה הייתה השפעה חזקה מאוד על חיי הרוח היהודיים ועליה התבססו התנועות הרוחניות והחשובות, השבתאות והחסידות. עוד ניכרת ההשפעה על תחומים רבים ביהדות, כמו ההלכה, המנהגים ופרשנות המקרא.

העיקרון של הקבלה

המחשבה מאחורי הקבלה היא לבצע למעשה איחוד מיסטי תוך שילוב החוויה והתודעה עם האלוהים. מה שזה אומר בעצם הוא שהמקובל שואף לצמצם את הפער בינו ועולמו הגשמי, לבין האל.
לפי האמונה, המקובל תופס את המציאות הגשמית והתופעות במציאות הזו, כמערכת סמלים, מערכת זו משקפת למעשה את גילויי האל בעולם.
האדם הלומד קבלה מנסה למצוא ולחשוף את ההוויה האלוהית, שלפי הקבלה מסתתרת בכל מקום. על ידי מציאת הסמלים הללו, שואף המקובל להיכלל באלוהות.
הקבלה מרבה לתאר את עולם הספירות, הספירה היא המושג היסודי בעולמה של הקבלה, היא מתארת רובד בהופעת האלוהות. ישנה החזרת אהבה לפי הקבלה ויש הרבה מיסטיקנים שמשתמישם בשיטה זאת.
אפשר להבין את הספירות ככאלה המסמלות כוחות שונים של האלוהות. הרבדים הם, כתר, חכמה, בינה, עוז, חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד ויסוד. עשר הספירות נכללות במבנה מסודר כחלק בלתי נפרד מעץ החיים. עץ החיים הוא מבנה היסוד של הקבלה ו22 אותיות האלף בית יחד עם עשר הספירות, מרכיבות את 32 נתיבות החכמה.

הזרמים של הקבלה

הקבלה מתחלקת לשני זרמים, קבלה תאוספית וקבלה אקסטאטית. הזרם הראשון מבוסס על עשר הספירות, לימוד מהות האל ומעשי האדם, כך שישפיעו על האלוהות. הספרים הבולטים בזרם הזה, הם ספר הזוהר וספר האר”י. הזרם השני, הקבלה האקסטאטית, מהווה היבט חוויתי שמשלבת טכניקות מעשיות, על מנת להגיע לאקסטאזה רוחנית, שהיא למעשה מהווה את שיא הדבקות באל.
כשמדברים על קבלה, כל אדם ממוצע יגיד כמעט באופן אוטומטי, ספר הזוהר, אז מה זה הספר הזה למעשה?
החל משנת 1280 החלו להופיע גיליונות ראשונים של החיבור המרכזי בספרות הקבלה, הם ספר הזוהר. מחקרים מייחסים את חיבור הספר לר’ משה דה ליאון. זמן החיבור נע בין השנים 1280 על למותו של במחבר בשנת 1305. הספר לא זכה להכרה אלא על ידי בעלי הקבלה. התקדשות הספר והשפעתו הרחבה, צברה תאוצה בעקבות הטראומה של גירוש ספרד. התורה נתנה מקום נרחב למכאובי הגאולה של העם היהודי המגורש. בשלב הזה ספר הזוהר יצא מתחומי הכת המסוגרת אל עבר המוני בית ישראל.

המיסטיקה היהודית והקבלה

לא הייתם צריכים אותי שאגיד לכם שהקבלה, ובכלל המיסטיקה היהודית, היו קיימים הרבה לפני שמדונה גילתה אותם. כמוה גם רבים נוספים, גילו ומגלים עניין רב בקבלה בכלל ובספר הזוהר בפרט. אם בתחילה היו אלו המוני בית ישראל, עד מהרה אנו רואים כי לא רק המוני בית ישראל מגלים עניין, אלא המונים בעולם שהם אפילו לא יהודים. אני שואל מה לנוצרי ולתורת המיסטיקה היהודית? כנראה שיש קשר והוא אפילו קשר הדוק, שהרי הכול שאוב מן היהדות. אפשר כי לימוד קבלה אצל הלא יהודי, מהווה סגירת מעגלים או סתימת חורים אם תרצו, אצל המאמינים בדתות שונות ברחבי העולם. אפשר למצוא עשרות מרכזי קבלה, ולא רק בישראל. מרכזים הוקמו עקב הביקוש הרב לאנשים שמאמינים ברוחניות ומחפשים דרכים למציאת האלוהים וההוויה האלוהית, שעל פי האמונה נמצאת סביבנו מכל מקום שאליו נפנה.