מיסטיקה

מיסטיקה

השורש של המילה מיסטיקה מגיע מיוונית "מואו" שפירושה סגירה או הסתרה. האמת היא שמיסטיקה קשורה לשני נושאים שונים של סגירה: סגירת הפה, שכן המיסטיקה עוסקת בדברים כמוסים העוברים בלחישה, וסגירת החושים, שכן עניינה של המיסטיקה הוא בדברים שאינם נתפסים בידי חמשת החושים האנושיים הידועים. המיסטיקה מתרחקת מהמדע שהתעסקותו היא במדידה וכימות בעולם הפיזי.
קורה לפעמים שתיאוריות מיסטיות מנבאות ניבויים גם לגבי תופעות שבעולם החומר, אך תקפותם של ניבויים אלו אינה עומדת בדרך כלל במבחן מדעי, וניתן לומר שבמקרים שבהם הועמדו במבחן כזה, הם הופרכו או היו דו- משמעיים.

מתקשרת מומלצת יכולה להביא אור בחיים שלנו

רוב האנשים משתמשים במילה"מיסטיקה" כדי להסביר אמונות נפוצות, אלא מסייגים אותו לשימוש רק בהתייחסות למרכיביהן הכמוסים והקשורים לחוויה הדתית הפנימית, להבדיל מגילוייה החיצוניים. שאיפתו של המיסטיקן היא להביא את נפשו לאיחוד עם ישות רוחנית הקיימת בעולם שמעבר. הקבלה ביהדות והסוּפיוּת באסלאם הן דוגמאות לזרמים מיסטיים המתפלגים מדתות גדולות. שאלו מתקשרת מומלצת וקבלו פרטים אישים שלא חשבתם עליהם.
לפי ההגדרה שלעיל, דתות המזרח קרובות מאוד למיסטיקה, וגם בנצרות קמו לה נציגים כמו אוגוסטינוס. לקראת סוף המאה העשרים ניכרה במדינות המערב פריחה ניכרת של העיסוק במיסטיקה לצורותיה השונות והלכו והתרבו אלה הרואים במיסטיקה מדריך לחיים, כחלק מתרבות העידן החדש.
תרבות זו כוללת בין היתר את המדיטציה, היוגה, האסטרולוגיה, הגרפולוגיה, קריאה בכף היד, נומרולוגיה וקריאה בקפה. אך כמובן שמנגד – בשל ההערצה הבלתי-נלאית של המדע בתרבות המערבית – ישנם רבים הרואים במיסטיקה סוג של אמונה טפלה ותו לא.

מיסטיקה והנפש של האדם

המדיטציה היא כלי טכני לביצוע פעולה עצמית על נפש האדם. כתוצאה מתרגול טכניקות מדיטציה, מצב התודעה של האדם משתנה ביחס למצבי התודעה השכיחים אצלו בעת ההתנהגות והפעולות היומיומיות.
ישנן עשרות, או אולי מאות טכניקות שונות של מדיטציה שהתפתחו באופן עצמאי בתרבויות שונות בעולם. המכנה המשותף לטכניקות המדיטציה השונות, הוא האפשרות לבצען באופן עצמאי. כלומר, מדיטציה היא תרגול של האדם מול עצמו.