קריאה בקפה

קריאה בקפה

קריאה בקפה או בתה היא הסוג המצוי ביותר של קריאת עתידות שקיים בעולם כבר אלפי שנים. בארץ ישראל ובכלל במזרח התיכון, קריאה בקפה היא שיטת החיזוי הכי נפוצה למרות שברוב הארצות בעולם נהוג לקרוא בעלי תה. בכל אופן, שני התהליכים פועלים על אותו עיקרון בסיסי: שותים את הקפה או התה ולאחר טקס קטן, הצורות והסימנים שנשארים בכוס (במידה ויפורשו כהלכה) יכולים לשמש כמפתח פסיכולוגי לעתידו של המשתמש.
לתרבויות שונות יש דרכים שונות לעסוק בקריאה בקפה ולמרות שהעיקרון הבסיסי זהה, אופן הפעולה משתנה מתרבות אחת לאחרת. אצלנו במזרח התיכון, נהוג לתת למבקש לדעת על עתידו לשתות קפה טורקי (למרות שניתן להשתמש בכל קפה טחון) כמעט עד תום ולהפוך את הכוס על הצלחת לריקון השאריות. לדוגמא, ברומניה נהוג לסובב את הכוס ביד כמה פעמים לאחר השתייה על מנת שמעט הנוזלים שנשארו שם ירטיבו את דפני הכוס וכך יצרו סמלים מובהקים וברורים יותר לקריאה.
בחלק מהתרבויות נהוג שאותו קורא בקפה מבקש מהאדם לו הוא קורא לגעת עם הבוהן השמאלית בתחתית הכוס לאחר הקריאה ובכך "לפתוח את ליבו" אל הקורא וליצור סימן המסמל את מחשבותיו והלך רוחו של ה"לקוח". חשוב לציין שאדם לא יכול לקרוא את העתיד שלו עצמו, אלא עליו לבקש מאדם קרוב ורצוי ממומחה.
סמליות במהלך קריאה בקפה
קיימים פירושים רבים לסימנים אשר קורא בקפה יכול לזהות, אך דבר ראשון יש לחפש את הצבעים. נכון שבעזרת קריאה בקפה שחור על כוס לבנה לא נראה את כל צבעי הקשת, אך ישנה אפשרות להבחין בין גוונים שונים ומרובים הנעים בין לבן ושחור. סימנים לבנים וסימנים בגוונים בהירים יותר, לעתים קרובות מסמלים דברים טובים ועתיד טוב לשותה הקפה באותו תחום. הפולים וה"חתיכות" שנשארים בכוס לאחר השתייה, בדרך כלל נותנים קונוטציה שלילית ומסמלים חדשות רעות לשותה.
הסימנים יכולים להופיע בצורות רבות כמו בני אדם, בעלי חיים, צמחים וחפצים דוממים. קורא בקפה בעל ניסיון , יראה את הסימנים כאילו מונפשים ולפעמים גם יוכל לספר לכם סיפור או הבנה הרבה יותר מפורטת. שני סמלים או יותר מחוברים יחד יכולים להקשר לאותה הודעה.
ככל שהסמל יהיה קרוב יותר לשפת הכוס, יקרה האירוע אותו הוא מסמל, מוקדם יותר בחיי הלקוח (סימנים על שפת הכוס בדרך כלל מיוחסים להווה). ככל שהסימן יהיה עבה וכבד, כך תהיה גדולה יותר השפעתו על המבקש לדעת.
מרבית הסמלים יכולים להתפרש גם כחיוביים וגם כשליליים, מה שתלוי במפעיל קורא בקפה שתמיד סובייקטיבי. הדרך הטובה ביותר לפרש סימן היא לחשוב ולהשתמש בכישורים המחשבתיים שלך בתור קורא / קוראת בקפה. לדוגמא, אם רואים אות מסוימת (מקרה נפוץ בתחום), אין לקפוץ למסקנות פזיזות לגבי פירושה, אלא לשאול את עצמנו שאלות מכוונות: האם ישנה עוד אות כזו? האם אותה אות מתייחסת לאדם, חיה או אחר? האם יש עוד סימנים מסביב המקושרים לאותה אות? עם הזמן מגיע האימון ועם האימונים מגיע הניסיון ולאחר ההגעה לסטאטוס של קורא מומחה בקפה, ניתן לפרש סימנים ולענות על שאלות בסגנון הזה במהירות.
לא כל הכוסות אומרות לנו את העתיד. לעתים, במיוחד אם זו קריאה ראשונה או שהלקוח לא רציני, הקריאה לא תעבוד. כמו כן, לא תמיד הכוס תראה לנו מה יקרה , לפעמים היא תראה ממה השותה מפחד או מה הוא רוצה שיקרה.