קלפי טארוט, פתיחה בטארוט ומשמעותם

קלפי טארוט, פתיחה בטארוט ומשמעותם

בעולם בו מעטים שלטו בגורלם, בו לא ניתן היה לחזות אם אדם יחלים מהצטננות, וכבוד היה דבר שעובר בירושה, לא היו הרבה דרכים להבין את דרכי העולם. וכך התפתחו להן אמונות שונות המנסות לחזות את העתיד ולהסביר את ההווה. אמונות כגון קריאה בכוכבים, קריאה בכדור בדולח, קריאה בקפה ולא אחר מאשר קריאה בקלפים, הכוונה לקריאה בקלפי טארוט. יש אנשים שמאמינים ביכולות הללו, או חלקם, אף היום. היום אפשר למצוא באינטרנט גם טארוט אונליין ולקבל ייעוץ כאילו יושבים מול מיסטיקן מומחה.
לא מדובר בקלפים רגילים. ה"אס", הקלף החזק ביותר אינו משחק כאן תפקיד. מדובר בקלפים מיוחדים במינם, קלפי טארוט. ההיסטוריה שלהם לא ידועה לחלוטין. בעבר הייתה דעה שקלפי טארוט הגיעו אי שם ממצרים העתיקה, והובאו לאירופה על ידי הצוענים. אך כיום רווחת הדעה שמקור הקלפים הוא דווקא בעולם המוסלמי ומשם זה הגיע לאירופה דרך ספרד, לקראת סוף ימי הביניים.
קלפים אלו היו במקור משחק, אך החלו להתפתח אמונות הטוענות שניתן לחזות עימם את העתיד. כיום, רבים משתמשים בהם לאו דווקא לחיזוי העתיד, אלא להתבוננות פנימית, להבנת מרכיב האישיות והפוטנציאל לשם הגשמה עצמית ורוחנית.
לקלפים אלו היו וישנם הרבה גרסאות שונות, הגרסה המקובלת ביותר היום הינה חפיסת ריידר-וויאט. בחפיסה הקלאסית יש 78 קלפים, כאשר החפיסה מתחלקת לשתי סדרות עיקריות. "הארקנה הגדולה", ו"הארקנה הקטנה", ארקנה היא מילה לטינית שמשמעותה סודות, ועל כן יש סודות גדולים וסודות קטנים.
ב"ארקנה הגדולה" יש 22 קלפים, כאשר לכל קלף יש מספר רומי ונושא בעל משמעות. (חוץ מ-2 יוצאים מהכלל). הסדר של 22 הקלפים עלול להשתנות בחפיסות שונות, אך המשמעות נותרת בעינה.
הקלפים מסמלים מסע הנקרא "מסע השוטה", מסע המתאר הן קשיים והן הצלחה והנאה שבחיים, בדרך כרונולוגית, תוך ציון אבני הדרך. ועל כן הקלפים מייצגים תהליכים רוחניים, פנימיים ועמוקים, אותם חווה האדם במהלך חייו. הקלפים מסודרים כך:

0. "השוטה" – השוטה אינו חושב על העבר או העתיד, הוא חי את הרגע. במקור לשוטה לא היה מספר, ולכן יש שמייחסים לו את ה-0. קלף זה פותח את החפיסה ומסמל את ראשית הדרך הלידה, או שהוא נחשב למספר 22 ובכך הוא חותם את החפיסה ומסמל את ההבנה השלמה שלעולם לא יהיה בידינו את כל המידע הקיים בעולם, ובעצם כולנו השוטים של העולם.
1."הקוסם" – הקוסם מסמל את הרגע בו אנו מבינים שבידינו הכוחות לפעול ולהשיג מה שאנחנו רוצים, יש לנו את הכלים, הלוא זה הרגש שלנו, יכולת החשיבה והגוף שנכון לפעול.
2. "הכוהנת" – הקלף מסמל את הרגע שבו אנו מתחילים להבחין במה שמעבר לחמשת החושים, את הכוח הרוחני וחוקי היקום.
3. "הקיסרית" – לאחר ההבנה הפילוסופית, אנו צריכים ליהנות מכל הטוב שבעולם הפיזי, השלמות וההנאה הם חלק מהתהליך.
4. "הקיסר" – קלף זה מלמד אותנו את שיעור ההתמדה והיציבות.
5. "הכהן הגדול" – הכהן משמש מורה לאחרים, וזה מטרת הקלף, להראות שכל מה שאנחנו לומדים עלינו לשתף אחרים, לחלוק בידע.
6. "האוהבים" – עד עכשיו הייתה התפתחות הקשורה לאדם עם עצמו, עתה עליו ללמוד לחיות בזוג.
7. "המרכבה" – קלף זה מלמד אותנו על שליטה.
8. "העוצמה" – הן עוצמה כוחנית והן עוצמה פנימית ורוחנית מתגלמים בקלף זה.
9. "הנזיר" – מסמל תקופה של התבודדות לצורך הקשבה עצמית, יש לזכור לא לאבד את עצמנו במסע.
10. "גלגל המזל" – קלף השינויים, החיים עלולים להפתיע אותנו.
11. "צדק" – קלף שמסמל קבלת החלטות, בצורה יעילה שמיטיבה גם עימנו וגם עם העולם.
12. "האיש התלוי" – אין מדובר בתליה מהצוואר, אלא תליה בין מצבים שונים, מעין הפסקה וזמן לעצמנו. זהו קלף חיובי, המראה לא לקחת דברים ברצינות רבה מידי.
13. "מוות" – שיעור המלמד לקבל את הסוף.
14. "מיזוג" – שיעור הסובלנות.
15. "השטן" – מסמל את הצד האפל שלנו, השדים שבאים לידי ביטוי בדמוי אובססיות, שתייה מופרזת, אכילה לא בריאה וכן הלאה.
16. "המגדל הבוער" – כאשר כל מה שבנינו מתפרק, זו דרכו של העולם לומר שבחרנו בדרך הלא נכונה.
17. "הכוכב" – קלף המזכיר לנו לחלום ולשאוף.
18. "הירח" – התמודדות עם הצדדים הבלתי מודעים שלנו.
19. "השמש" – הזרימה הטבעית של האנרגיה, הנתינה והשמחה.
20. "יום הדין" – עלינו להיזהר בבקשות שלנו.
21. "העולם" – התהליך הושלם, השוטה עבר את המסלול להגשמה עצמית. זה הפרק האחרון במסע, כל מה שנותר עכשיו, זה להתחיל מההתחלה ולצאת למסע נוסף…
22. "השוטה" ….

הארקנה הקטנה – שהיא המערכת המשנית, משלימה את הארקנה הבכירה ונותנת לנו מידע נוסף על אודות חייו של השואל בעיקר בפרטים על העולם הפיסי – יחסים אישיים, עבודה, מצב כספי, יצירתיות, כישרונות ועוד. היא מזכירה מאוד את קלפי המשחק המודרניים. היא מונה 56 קלפי טארוט המחולקים ל- 4 סדרות של 14 קלפי טארוט:

סדרת המוטות – יסוד האש – עשייה ויוזמה – מקביל לסדרת התלתן בקלפי המשחק.

סדרת הגביעים – יסוד המים – רגש – מקביל לסדרת הלבבות.

סדרת חרבות – יסוד האוויר – החלטות – מקביל לסדרת העלים.

סדרת המטבעות – יסוד האדמה – חומריות – מקביל לסדרת היהלומים.

כל סדרה מורכבת מקלפים ממוספרים מאס (אחד) ועד עשר, וכן ארבעה "קלפי חצר", ברוב החבילות נער, אביר, מלכה ומלך. יש שהחליפו את קלפי החצר בנסיך, נסיכה, מלכה, ומלך-אביר.